מיהי או מהי תמר המקראית?
תמר המקראית היא מצד חצבה, שהוא אתר העתיקות בצומת עיר אובות. זהו אתר ארכיאולוגי עם ממצאים ושכבות מתקופות רחוקות אפילו עד ימי ממלכת שלמה. במקום צמח ועומד לתפארת, שנים רבות, עץ שיזף מרשים ועצום מימדים. כמה רבות? כמו בכל דבר – תלוי את מי שואלים. יש מי שיגידו שגיל העץ הוא מעל 1000 שנים ויהיו מי שיגידו בואו לא נגזים! 300 שנים לא יותר! כך או כך הויכוח נמשך והעץ במקומו עומד.
שמו הבוטני של העץ – שיזף מצוי. בלטינית הוא נקרא Ziziphus spina-christi והיו מי שפשוט קראו לו “העץ” בימים בהם הוא היה פחות או יותר העץ היחיד בסביבה. ישנן תמונות של העץ משנות השלושים של המאה העשרים וניתן לראות בהן את גודלו המרשים.

השזיף העתיק בתמר המקראית

השזיף העתיק בתמר המקראית

עברו ימים רבים מאז. היום העץ נמצא במצב עגום. נופו המרשים יבש בחלקים רבים, גזעו נבקע והוא שרוע בחלקו על הקרקע נאחז בשארית רקמות החיים שלו בחציו השני. הוא עדיין מרשים מאוד אך כפוף. יש מי שטוענים שלמצבו זה הגיע העץ כיוון שמקורות המים, שמהם ינקו שורשיו את מזונם, יבשו בשל פעולות השאיבה של מי התהום לחקלאות באזור. ויש מי שטוענים שייתכן שזהו מהלך בלתי נמנע – לכל מערכת חיים יש סוף. כמונו, כך גם העצים, הם אינם חיים לנצח. יחד עם זאת בכל מקרה יש לתת לעץ (ולבני האדם) את התנאים הטובים ביותר לחיים טובים ולשגשוג.

בשנה האחרונה ביוזמתה של נועה אזולאי, שעבדה במרכז המידע של מחלקת התיירות ונמצאת בימים אלה בחופשת לידה – (מזל טוב!), קודם מהלך של שיקום העץ הישיש. נוצר קשר עם האגרונום יצחק הלאור המתמחה בטיפול בעצים עתיקים והוכנה בהנחייתו תוכנית שיקום לעץ. במסגרת התוכנית נעשו כבר מספר פעולות שאנו מקווים יביאו להצלתו ושיקומו של העץ. הוסדרה מערכת טיפטוף. הוצבו חבלים אשר ימנעו גישה קרובה אל גזע העץ וכך מניעה של דריכה והפעלת לחץ על שורשיו העייפים. בהמשך מתוכננת הסדרת מסלול גישה אל העץ. אחת הפעולות החשובות לשיקומו של העץ הייתה גיזום של ענפים שיבשו. מדובר בפעולה חיונית שתאפשר לעץ להשתקם ולהתעורר. זוהי גם פעולה שיש לעשותה במקצועיות ובעדינות רבה ויש מי שזה תחום התמחותו. לעץ שלנו נמצא הגוזם, איש יקר בשם ג’ק מעוז, אשר טיפס. טיפל, גזם ואוורר את נופו של העץ. כל הפעולות האלו, אנו מקווים שיביאו להתאוששותו של העץ והשבת רוחו וכוחו לעוד 1000 שנים! ומי יודע אולי עוד ישוב השיזף העתיק לימי תפארתו ויהיה ,כמילות השיר ממקום אחר לגמרי, “סתור שיער כתינוק שובב”.

השיזף העתיק

השיזף העתיק

תודה לפקיד היערות במשרד החקלאות אשר סייע בתקציב לשיקום העץ ולחברה לפיתוח הערבה שהעמידה לפרוייקט השלמת תקציב. תודה לאורן קורין שהמשיך את הטיפול של נועה אזולאי בפרוייקט. תודה לדרק וקייט המטפלים באתר תמר המקראית.
אתם מוזמנים לבקרו, להתפלל לשלומו ולבקר גם באתר תמר המקראית מקום מושבו.
מתוך “עיתון תרבות” – יוני 2011
רינת רוזנברג • רכזת תיירות

rinat@arava.co.il • 1-800-225-007
www.arava.co.il/tourism

השזיף העתיק - הכתבה

השיזף העתיק - הכתבה