טיפוח עצים ונוףטיפוח צמחייה בחזית הבית, או תחזוק גינה מושקעת הם אחד הדברים המרשימים ביותר שאפשר להוסיף לבית, בצורה טבעית, נעימה למראה, המוסיפה הרבה חן וקסם לסובב אותנו. עצים הינם אלמנט נפלא לקישוט ועיטור סביבתנו, ויש להם היכולת לחזק ולהדגיש או לחלופין לרכך את הנוף המשתרע לעינינו. מסיבות אלו חשוב מאוד לתכנן ולהבהיר לעצמנו מה בדיוק נרצה להשיג כשנתחיל לטפח צמחייה.

קיימים גורמים רבים אותם יש לשקול לפני שתילת העצים ובניית גינה לתפארת. חשוב מאוד לזכור שמה שבתחילה נראה לנו מתאים, ייתכן ובהמשך יגדל ויתפתח לכדי דבר אחר- שלא אליו כיוונו ולא אותו רצינו. פעמים רבות אנו רואים מבנה אדריכלי יפה ומושקע, אך רובו מוסתר מאחורי הצמחייה שעם השנים גדלה והסתעפה. כמו כן, ניתן לראות בתים שאינם מוארים כמעט מאחר ובחלוף השנים, עצי הגינה גדלו וחסמו כניסת אור אל המבנה. בחירת סוג העץ המתאים הינה בחירה משמעותית ביותר, בנוסף לשיקולים סביבתיים כמו התאמה לאקלים, סוג הקרקע, וכמויות ההשקיה הרצויות, חשוב לשים לב לתכונות המאפיינות סוגים ומינים שונים של עצים, למשל להתפתח במהירות לגובה או לחלופין להתפשט לצדדים וליצור צל גדול.

עץ גדול

עץ גדול

אפיון עיקרי הוא ההתייחסות לסוג העץ- האם הוא “צירי”(Excurrent) או “רחב צמרת”(decurrent)
העצים הציריים מאופיינים בגזע מרכזי המוביל לכל גובהו של העץ, שענפיו קרובים מאוד לגזע ואינם מתפתחים לצדדים או מתחרים בגזע המרכזי, עץ נפוץ כזה הוא הברוש.
לעומתם, העצים רחבי-הצמרת בעלי גזע שבתחילה מוביל את העץ, אך בהמשך נוצרים ענפים נוספים גדולים ורחבים המתחרים בגזע. דוגמה טובה תהיה מכנף נאה, שככל שהוא גדל כך הוא מסתעף לצדדים ו”משתלט” על סביבתו.
בעצים “ציריים” יש צורך בהתערבות מועטה ביותר. לעומת זאת, בעצים רחבי צמרת עלינו להקפיד לגזום באופן תדיר את הענפים כדי לשלוט בהתפתחות העץ לכיוונים הרצויים.

כמו שציינו, חשוב לקחת בחשבון עוד לפני שתילת העצים, את גודלם הסופי.
עץ בוגר עלול להגיע לקוטר גזע לא מבוטל של 1 מטר, ושורשיו של עץ בוגר עלולים להסתעף ולהשתלט על יסודות המבנה, לגרום להתערערות התשתית ולחסימת הצנרת.
לכן, רצוי לשים לב- האם העץ יינטע במיקום קרוב מדי למבנה, לאזורי צנרת, לקרקע מרוצפת? האם יש בסביבתו קווי חשמל או טלפון העלולים בהמשך להיפגע? האם שמנו לב למיקום העץ מבחינת כניסה לבית, קרבתו לחלונות ולמרפסת והאפשרות שמקומות אלה יוחשכו ע”י הצל שהעץ יטיל כשיגיע לגודל בוגר?

בחירה נכונה בסוג העץ ובמיקומו בעת השתילה עשויה להוסיף גם פן עיצובי- עץ נמוך הנטוע בקרבת בית חד קומתי, ייתן תחושה שהבית גבוה יותר, ומתנשא מעל העצים. לעומת זאת, עץ גבוה מדי בסביבת אותו הבית, ייצור תחושה שהבית נמוך ו”גמדי”.
נוכח כל הדברים המוזכרים לעיל, נראה שחשוב לתכנן מראש את כל היבטי הנראות של הצמחייה והעצים אותם נרצה לטפח.

טיפים לטיפוח נכון

לאחר שסיימנו את שלב התכנון, הקמת הגינה ושתילת העצים הרצויים, חשוב לשמור על שגרת טיפוח נכונה ומקצועית עבור כל עץ.
ראשית נוודא את מידת ההשקיה הנכונה עבור כל סוג עץ. וכמו כן, רצוי להקפיד לזבל את האדמה במידה הנכונה, על מנת לספק לקרקע ולעץ חומרים מזינים.

מושג חשוב נוסף הוא “תמיכה”. כשהעץ עדיין הינו שתיל צעיר, לעיתים ישנו צורך בתמיכה בגזע, עד למצב שבו שורשיו יעמיקו בקרקע ויסגלו לעצמם אחיזה איתנה. לשם כך מציבים בקרקע שתי סמוכות, המוצבות במרחק של 30 עד 40 ס”מ מהגזע. חשוב לזכור- גם הגנת יתר על העץ הצעיר אינה טובה לו, תנועת הגזע ברוח מהווה גורם חיזוק ומשפיעה לטובה על התעבותו, ויש לאפשר תנועה זו.

בהמשך נקשור את העץ באמצעות רצועות שטוחות מבד או פלסטיק שתפקידן לייצב את העץ, את הקשירה רצוי לבצע במקום בו הגזע כבר מעוצה וקשיח, ולשים לב שקליפת העץ מוגנת מפני פציעה. את הרצועות אין להדק סביב הגזע- כדי לאפשר לו להתעבות, ואין לקשור סביב חוט ברזל- כדי להימנע מפציעת הגזע.

במהלך תהליך גדילת העץ, בעודו עץ צעיר יש לבצע גיזום לבניית שלד בריא ויציב.יש לשים לב שישנם סוגי עצים הדורשים גיזום תכוף יותר.
עצים אחרים רגישים יותר לפציעות או לריקבון, ובעזרת איש מקצוע יש למהר למרוח עליהם משחה שתסייע בתהליך הריפוי ותמנע התפשטות הריקבון פנימה יותר.

לסיכום,
לטיפוח הגינה ישנם לא מעט היבטים חשובים, החל מתכנון מקדים ושקילת כל הגורמים בהתפתחות העץ וסביבתו, ועד לשגרת טיפול וטיפוח המבטיחה שהעץ ימשיך להתפתח בצורה בריאה שלא תהווה מטרד או מפגע לסביבה.
בפנייה לבעל מקצוע איכותי ומיומן, ניתן להימנע מתקלות רבות ועוגמת נפש שלעיתים תתברר רק בשלב מאוחר יותר, וליהנות מגינה מטופחת ויפה, המשתלבת היטב בסביבה הרצויה.